Erhan Adem’den Tarım Bakanı Yumaklı'ya Sert Uyarı: Halk Sağlığını Tehlikeye Atamazsınız!

27.05.2024

CHP,Erhan Adem,Tarım ve Orman Bakanlığı,tırnaklı canlı hayvan ithalatı,salmonella,karkas et,Ukrayna,halk sağlığı,Et ve Süt Kurumu,gıda güvenliği,Tarım Bakanı,et ithalatı,chp.org.tr

Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, geçtiğimiz günlerde yapılan son kararname ile ülkemize tırnaklı canlı hayvan ithal edilmesinin halk sağlığını riske atacağını belirtmişti. Ancak, bu uyarının üzerinden geçen kısa bir süre sonra, Ukrayna'dan gelen bir tır karkas ette Salmonella tespit edildi. Adem, bu durumu kamuoyuyla paylaşarak acil önlemler alınması çağrısında bulundu.

Erhan Adem'in konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

“Daha 4 gün önce uyarmıştık. Çıkarılan son kararname ile tüm ülkelerden tırnaklı canlı hayvan ithal edilmesinin ülkemize hastalık getireceğini söylemiştik. Üzerinden 3 gün geçmeden, Ukrayna’dan gelen 1 tır karkas ette Salmonella tespit edildi. Bu konuda acil olarak kamuoyunu bilgilendirmeniz gerekiyor.

Sayın Bakan bu soruların yanıtını kamuoyu adına yanıtlanmasını talep ediyoruz:

  • Ukrayna’dan ithal edilen hastalıklı etler, gümrükte gerekli riskli dönem süresine ve koşullarına uyularak bekletilmiş midir? Yoksa gerektiği kadar bekletilmeden Et ve Süt Kurumu Denizli Kombinasına mı gönderilmiştir?
  • Hastalık tespit edilene kadar Et ve Süt Kurumu Denizli Kombinasına giden etlerin akıbeti ne oldu?
  • Bu etler, Et ve Süt Kurumu mağazalarında satışa sunuldu mu? Halkımız bu etlerden satın aldı mı?

Tahliller sonuçlanmadan bu etleri nasıl ülke sınırları içine sokarsınız? Halk sağlığını nasıl tehlikeye atarsınız? Bu ülkenin Tarım Bakanı olarak, ülkede hayvan hastalıklarının artmasına ve halkımızın sağlıksız et tüketmesine nasıl göz yumarsınız?

Sayın Bakan, et fiyatlarını düşüreceğim diye halk sağlığı ile oynayamazsınız, halkın hastalıklı et yemesine göz yumamazsınız. Türk Ceza Kanunu Madde 186’ya göre açıkça suç işliyorsunuz. Bu ihmalkarlık ve vahim olay karşısında sizi ve diğer tüm sorumluları, derhal istifaya çağırıyoruz. Bu olayda sorumluluğu bulunan Bakanlığınız yöneticileri ve siz, halk sağlığını tehlikeye sokmak suçunu işliyorsunuz.

Halkımızın sağlığı için bu konuda derhal adım atılmasını talep ediyoruz.”


Benzer Haberler